Uzayda Yeni Sınırlar: Çin Ay’ın Bir Kısmını Kendi Topraklarına Dahil Etmek İstiyor!

Photo of author

By admin

NASA’nın üst düzey bir yöneticisi, ABD’nin Çin ile bir uzay yarışında olduğunu ve doğu Asya ülkesinin, oraya önce varırsa Ay’ın bazı bögelerini  ‘Çin Toprağı’ olarak talep edebileceği konusunda uyardı. Biz de bu yazımızda bu konudan bahsediyoruz.

Kaynak: https://www.dailystar.co.uk/news/late…

Üst düzey bir NASA çalışanı, Çin’in astronotlarını göndermeyi planladığı Ay’ın bazı kısımlarını talep edebileceği konusunda uyardı.

Eski bir astronot olan NASA yöneticisi Bill Nelson, Doğu Asya ulusunun Ay’ın doğal kaynaklar bakımından en zengin bölgelerine ABD’den önce varması halinde, buralara başka ülkeler tarafından yapılacak erişimleri engellemeye çalışabileceğine inanıyor. Nelson ‘Bu bir gerçek: ABD ve Çin bir uzay yarışı halinde’ diyor.

Nelson, Çin’in benzer şekilde Güney Çin Denizi’ndeki bir dizi ihtilaflı bölgede hak iddia ettiğini de sözlerine ekledi.

Çin ayrıca 2022’de yeni bir uzay istasyonu kurmayı başardı ve ülkenin uzay programı gittikçe güçleniyor. Pekin bu on yılın sonuna kadar kendi astronotlarını Ay’a gönderme hedefini açıkladı ve gelecek için uzayda altyapı inşa etmek ve başka bir gezegene ait ‘bir yönetim sistemi’ kurmak da dahil olmak üzere bazı ciddi dünya dışı planları var.

Bu sırada NASA, Artemis görevlerine hazırlık yapmaya devam ediyor.

Bu hazırlığı insanlı Artemis 2 ve 3 misyonları takip edecek ve NASA’nın önümüzdeki yıllarda doğal uyduyu daha derinlemesine keşfetmesini sağlayacak. Artemis 2 görevinin 2 Mayıs 2024 gibi çok yakın bir tarihte başlaması planlanıyor.

NASA aynı zamanda ufkunu genişletti ve komşu gezegenimizde – şu anda veya geçmişte – yaşam belirtileri olup olmadığını araştırmak için Mars’a keşif araçları gönderdi.

Ancak NASA’nın planları ertelenirse, Çin’in gerisinde kalma riski var. Uzay ajansının Ay’a seyahat programı zaten Trump yönetimi sırasında ertelenmişti, yani bu durumun tekrar yaşanması oldukça olası.

Uzay Kuvvetleri Korgenerali Nina Armagno, geçen ay verdiği bir röportajda şunları söyledi: “Çin’in bizi yakalayıp geçmesi tamamen mümkün.”

Uluslararası Uzay İstasyonu ve Uzay Mekiği’nin eski komutanı Terry Virts de aynı fikirde. Virts, ‘Kaydettikleri ilerleme baş döndürücü; şaşırtıcı derecede hızlı. Çin’in Ay’da yapabileceği potansiyel yaramazlıklar var. Orada altyapı kurabilirlerse, örneğin potansiyel olarak iletişimi engelleyebilirler. Onların orada olması işleri kolaylaştırmıyor. Çin’in Ay meselesine karışması konusunda gerçek bir endişe var’ diyor. 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

Yorum yapın

bypuff.com vozol vapeayr.net vozol 10000 seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com