TOGG C-Suv Fiyat Listesi ve Özellikleri – 2023

Bir süredir gündemin zirvesini bir otomobil taşıyor. Geçtiğimiz yıllarda duyurulan ve birkaç ay önce Gemlik’te kampüsü kurulan TOGG, tasarımı ve teknolojisiyle oldukça dikkat çekmeyi başardı. İlk tanıtıldığı günden günümüze kadar değişikliklere uğramış ve geliştirilmiş haliyle tekrardan karşımıza çıkan TOGG C-SUV, henüz satışa sunulmadan bile ciddi bir ilgi ile karşı karşıya kaldı. Biz de bugün, TOGG C-Suv özellikleri nelerdir diye merak eden kullanıcılar için, tüm detaylarıyla birlikte TOGG teknik özellikleri, motor özellikleri başta olmak üzere en ince detaylarına kadar TOGG’u inceleyeceğiz.

TOGG tarafında merak edilen bazı önemli konular bulunuyor. Bunlardan en başta geleni ise, elbette TOGG C-Suv fiyat listesi. Böylesine teknolojik özelliklerle dolu ve güçlü bir motora sahip otomobilin fiyatlarını herkes doğal olarak merak ediyor. Henüz ne yazık ki TOGG ön sipariş fiyatı da dahil olmak üzere, otomobile dair herhangi bir fiyat bilgisi bulunmuyor. Ama her geçen gün TOGG daha merak uyandırıyor diyebiliriz. Teknoloji ile kültürün bir arada harmanlanmış tasarımı, iki adet elektrikli motoru, aşina olduğumuz renk seçenekleri ve daha birçok detay ile hiç lafı uzatmadan TOGG C-Suv incelememize geçelim.

TOGG C-Suv 2023 teknik özellikleri ve genel bakış:

Koltuk sayısı 4
Boyutlar (mm) 4599 uzunluk, 1886 genişlik, 1676 yükseklik
Aks mesafesi (mm) 2890
Motor (kW) 150 / 300
Beygir (HP) 200 / 400
Motor seçenekleri:  Arkadan itiş / Dört çeker
Menzil (km) 300 / 500
0-100 hızlanma (sn) 7.6 / 4.8
Bagaj hacmi (lt) 450

TOGG teknik özellikleri yukarıdaki tabloda gördüğünüz şekilde. Bu veriler, TOGG C-Suv özellikleri olmakla birlikte, bir elektrikli otomobile göre oldukça başarılı özelliklere sahip diyebiliriz. 

TOGG C-Suv 2023 fiyat listesi:

MODEL YAKIT TİPİ / ŞANZIMAN TAHMİNİ FİYAT
TOGG C-SUV Elektrik / Otomatik 900.000 TL

Henüz TOGG fiyat listesi firma tarafından ne yazık ki açıklanmadı. Ama yüzde 10 vergi dilimini aşmayacağı konusu göz önünde bulundurulduğunda, TOGG fiyatı için ortalama 900 bin TL gibi bir fiyat ortaya çıkıyor. Ama elbette henüz kesin bir bilgi bulunmadığı için bu fiyatlar tamamiyle tahminlerden ibaret. Sanıyoruz ki otomobilin başlangıç paketi, ortalama bu fiyatlarla satışa sunulmaya başlanacak. 

TOGG C-Suv motor seçenekleri ve elektrik tüketimi:

Motor Seçeneği Şehir İçi Ortalama
200 HP / 400 HP Modelleri  16.9 kWh/100 11.3 kWh/100

TOGG C-SUV elektrik tüketimi yukarıdaki tabloda gördüğünüz şekilde. Elektrikli otomobillerin en iyi yönlerinden bir tanesi ise, benzinli ve dizel otomobillere göre uzun yolda ve şehir içi kullanımlarda çok daha ekonomik bir şekilde seyahat edebiliyorsunuz. 

TOGG C-Suv 2023 inceleme:

Dış tasarım:

TOGG’u ilk olarak karşımıza aldığımızda, lale formları ile karşıya karşıya kalıyoruz. TOGG ilk tanıtıldığı günden bu yana, özellikle C – SUV tarafında bir takım tasarım değişikliklerine gidilmiş. Otomobilin ön panjuru, elbette elektrikli bir otomobil olduğu için diğer otomobillere göre biraz farklı. TOGG C-Suv ön panjurunda “Lale formu” olarak bilinen bir tasarım şekline yer vermiş. Elbette, bu panjurların üzerinde ise otomobil ile daha güvenli bir sürüş sağlamanızı sağlayan bir takım sensörler bulunuyor. Özel panjurlardan gözümüzü biraz kaydırdığımızda ise LED aydınlatmalar bizi karşılıyor. TOGG, aydınlatma tarafında oldukça kaliteli bir iş ortaya çıkarmış diyebiliriz. Uzun ve kısa led aydınlatmalar, özellikle gece sürüşlerinizde size oldukça geniş bir görüş açısı sağlıyor.

Otomobile karşıdan baktığımızda, oldukça sinirli bir görünüme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bunun en önemli nedenleri panjur tasarımı, led aydınlatmalar ve sis farının hemen üzerinde bulunan gündüz ledleri diyebiliriz. Hepsi bir araya geldiğinde, kendisine özgü bir tasarımı ile TOGG C-Suv ortaya çıkıyor. Otomobilimizin yan tarafına doğru ilerlediğimizde, onu devasa gösterecek ve 19 inç büyüklüğündeki jant tasarımı bizi karşılıyor. Bu jant tasarımı, tıpkı ön panjurda olduğu gibi lale desenlerine benzetilmiş. TOGG’un fazlasıyla keskin bir hatlara sahip olduğunu söyleyemeyiz. Ama şunu net bir şekilde söyleyebiliriz ki, yolda bir TOGG C-Suv gördüğünüzde onun kaslı tasarımına aşık olabilirsiniz.

TOGG C-Suv’un fazlasıyla akıllı bir otomobil olacağından fazlasıyla bahsediliyordu. Bunun en temel göstergelerinden bir tanesi ise, otomobilin yan dikiz aynaları. TOGG’un dikiz aynaları, alışık olduğumuz ayna tasarımından ziyade kamera teknolojisi ile donatılmış. Otomobilin iç kabininde bulunan ekranlar sayesinde bu dikiz aynalarını kontrol edebiliyorsunuz. TOGG’un hatlarını takip ederek arka kısmında geldiğimizde ise, birbirleri ile bağlantılı uzun arka aydınlatmaları bizi karşılıyor. Otomobilde onun karakterini ortaya koyacak oldukça özel detaylar bulunuyor. Bu detaylardan bir tanesi de elbette aydınlatmaları diyebiliriz. Otomobilin arkasının büyük bir kısmını kaplayan bu arka aydınlatmalar, TOGG C-Suv’a müthiş bir görünüm katmış diyebiliriz. Bu led aydınlatmaları başta AUDI olmak üzere, bazı otomobillerde görmeye başlamıştık. TOGG C-Suv da bu trendden eksik kalmayarak, bu tarzdaki led stop aydınlatmalarını ortaya koymuş.

İç tasarım:

Teknoloji, şık tasarım ve konforun bir arada olduğu bir TOGG C-Suv iç dizayn tasarımına geçiyoruz. Otomobilin şöför koltuğuna oturduğumuzda dikkatimizi direkt olarak devasa ekranların çektiğini inkar edemeyiz. Ön konsolun tamamını kapsayan ve tamamen teknolojik olan bu ekranlar, otomobile bindiğinizde gerçekten teknoloji dolu bir otomobilde olduğunuzu sonuna kadar hissettiriyor. Siz otomobilinizi kullanırken, yan koltuğunuzda oturan yolcunun tüm multimedya ekranlarını kolayca kontrol edebiliyor olması, uzun seyahatlerinizde asla sıkılmamanızı sağlıyor.

Multimedya ekranlarından gözümüzü ayırdığımızda ise, direkt olarak özel vites tasarımı dikkatimizi çekiyor. Müthiş kol desteği ile kolay bir şekilde kullanabileceğiniz vites paneli, belki de bu zamana kadar tasarlanan en garip vites tasarımlarından bir tanesi. Üstelik vites topunuzuna elinizi koyarak multimedya ekranını da kolaylıkla kullanabiliyorsunuz. TOGG iç tasarım olarak müthiş teknolojik ve sade bir tasarıma sahip diyebiliriz. Gözünüzü yoran detaylar yok, her şey fazlasıyla sade ve şık. Dikiz aynalarının kontrol ekranlarını ise tıpkı normal bir dikiz aynasıymış gibi kafanızı sağa veya sola çevirerek görebiliyorsunuz. Şöförün tam göz hizasına konumlandırılmış dikiz aynası ekranları sayesinde, normal bir dikiz aynasından daha iyi görüş açısına sahipsiniz.

TOGG C-Suv konfor ve donanım özellikleri:

29 inç büyüklüğündeki ekran

TOGG C-Suv özellikleri nelerdir diye merak ediyorsanız, size söyleyebileceğimiz en iyi özellik sanıyoruz ki 29 inç büyüklüğündeki ekran tasarımı diyebiliriz. Otomobilin ön konsolunu neredeyse tamamiyle kaplayan bu yatay tasarımdaki ekran, 3’e bölünebiliyor. Bunlardan birincisi ve en önemlisi şöföre özel hız göstergesi, ortak multimedya ekranı ve sağ koltukta oturan yolcuya özel bir ekran daha bulunuyor. Bu multimedya ekranları, akıllı ev aletlerinizi kontrol edebilmenize varacak kadar özellik sunacak.

29 inç büyüklüğündeki bu ekranların arkasında ise Qualcomm’un başarılı Snapdragon işlemcileri bulunacak. Açık konuşmamız gerekirse, TOGG teknoloji tarafında arkasını tamamiyle sağlam temellere yaslamış durumda. Elbette TOGG bu kadar ekranla da yeterli kalmamış ve konsolun alt kısmına da bir ekran yerleştirmiş. Bu ekran, otomobilinizin kol dayamasına yaslanarak kolay bir şekilde kullanabileceğiniz şekilde tasarlanmış ve başta otomobilin havalandırma sistemi olmak üzere, yine pek çok ayarı bu ekran üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz.

Meridian ses sistemi

TOGG C-Suv ses tarafında ise Jaguar ve Land Rover gibi firmaların da kullandığı Meridian ses sistemini kullanacak. Meridian, ses tarafında oldukça başarılı performansları ortaya çıkaran firmalardan bir tanesi olmakla birlikte, TOGG C-SUV özellikleri arasında da bulunması oldukça doğru bir seçim olmalı. Çünkü C-Suv kadar oldukça büyük bir iç hacime sahip otomobilde, başarılı bir ses sistemine yer verilmesi gerekiyordu. TOGG, ses deneyimi konusunda da oldukça başarılı bir iş ortaya çıkarmış diyebiliriz.

Kablosuz şarj

TOGG C-SUV özellikleri arasında elbette kablosuz şarj özelliği de bulunuyor. Bir elektrikli otomobilden ziyade, neredeyse her otomobilde olması gereken kablosuz şarj özelliği çağımızın belki de oldukça önemli özelliklerinden bir tanesi. Çünkü yalnızca akıllı telefonumuzu stand üzerine bırakarak şarj edebiliyor olmamız, bize büyük bir kolaylık sağlamakla birlikte, kablo kirliliğini de ortadan kaldıran detaylardan bir tanesi.

Dokunmatik direksiyon tuşları

Fark edeceksiniz ki, günümüz yeni otomobillerde tuş tasarımları kendilerini dokunmatik tasarımlara veya multimedya ekranınındaki menülere bırakıyor. Aslında bu otomobillere daha sade ve şık bir tasarım sağlıyor diyebiliriz. Çünkü sürekli olarak otomobil konfigürasyonu yapmak için farklı tuşlar kullanmak yerine, bu tarz çözümler çok daha kolay olabiliyor. TOGG C-SUV modelinde de direksiyon tuşları dokunmatik bir tasarıma sahip. Arkasındaki aydınlatma sayesinde bu dokunmatikleri karanlık havada bile görüntüleyebilir, rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Cam tavan

Bir otomobilde bulunması gereken en önemli özelliklerden bir tanesi ise cam tavan. Çünkü özellikle SUV kategorisindeki bir otomobilde ciddi ferahlık ortaya koyuyor. TOGG, sahip olduğu renkler sayesinde zaten gayet ferah bir iç kabine sahip. Bununla birlikte cam tavan da eklenince, içine oturduğunuzda içinizin ferahlayacağı bir otomobil ortaya çıkıyor.

Özel vites tasarımı

TOGG, vites tasarımı olarak alışık olmadığımız bir tasarıma sahip. Adeta bir lövye tasarımına benzetilen bu vites konsepti, konsolun ucunda bulunan vites değiştirme yuvarlağı ve aynı zamanda bir kol dayama olmasıyla oldukça dikkat çekiyor. Ekstra olarak bu lövye tasarımının üzerine elektronik park freni için bir tuş ve multimedya ekranlarını kontrol edebilmeniz için dokunmatik bir kontrol paneli eklenmiş.

TOGG C-Suv motor seçenekleri:

  • 150 kWh güç kapasiteli ve +300 KM menzili olan giriş seviyesi bir motor seçeneği
  • 300 kWh güç kapasiteli ve +500 KM menzili olan üst seviye bir motor seçeneği

TOGG motor özellikleri kısmına baktığımızda, TOGG C-SUV motor seçenekleri olarak iki farklı motor seçeneği sunulmuş. Bunlardan bir tanesi, giriş seviyesi olarak yorumlayacağımız ve 150 kWh güç kapasitesine sahip motor seçeneği. Bu motor ortalama 200 beygir büyüklüğünde bir güç ortaya koyuyor. Bu motor seçeneğine sahip Togg C – SUV modelleri 4×2 çekiş sistemine sahip olacaklar. Bir diğer motor seçeneği ise, 300 kWh güç kapasitesi ve 500 kilometre ve üstü menzil sağlayan motoru. Bu motor seçeneği ise 400 beygir gücünde ve iki elektrikli motordan oluşacak. 400 beygirlik güç üretebilen bu motor seçeneği ile üretilen TOGG C – SUV modelleri, 4×4 çekiş sistemine sahip olacaklar.

TOGG C-Suv güvenlik özellikleri:

  • Anahtarsız giriş ve çıkış sistemi
  • Sürücü hareketleri sensörü
  • Adaptif hız sabitleyici
  • 360 görüş desteği
  • Head-up Display

TOGG C-SUV özellikleri aslında her geçen gün daha da belli olmaya devam ediyor. Otomobilin güvenlik ve donanım özellikleri hakkında net bir katalog veya bir tanıtım sayfası ne yazık ki bulunmuyor. Ama günümüz teknolojisine uygun en temel özelliklerin TOGG’da bulunduğunu biliyoruz. Bunlara ekstra olarak, TOGG modellerinden bir tanesinde 3. seviye otonom sürüşün bulunacağına dair firma tarafından oldukça fazla duyuru bulunuyor. Ama bu otonom sürüş teknolojisinin henüz hangi TOGG modelinde olacağı ne yazık ki belli değil.

TOGG hakkında merak edilen tüm bilgiler:

TOGG fabrikası nerede, nerede üretiliyor?

TOGG otomobilleri, firmanın “kampüs” olarak adlandırıldığı ve geçtiğimiz yıllarda Bursa’nın Gemlik ilçesinde temelleri atılan fabrikada üretilecek. Bu fabrikanın açılışı geçtiğimiz aylarda sağlandı ve yine C-Suv modelinin prototipleri basına açık şekilde kullanıma sunuldu. 230 bin metrekare büyüklüğündeki bu alan, seri üretim bantları da dahil olmak üzere, bir otomobil fabrikasında bulunabilecek tüm alanlara sahip.

TOGG parçaları nerede üretiliyor?

TOGG motoru, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Varank’ın yaptığı açıklamaya göre yurtdışından getiriliyor. Otomobil, henüz tamamiyle yerli olmamakla birlikte, yarısından çoğu Türkiye’de üretilecek. Elbette motor gibi bazı önemli parçaları ise, yurtdışındaki ispatlanmış firmalardan kullanılacak. TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş’ın yaptığı bir açıklamaya göre, otomobilin motor kısmı Almanya’dan geliyor.

TOGG ne zaman çıkacak, ne zaman yollarda?

TOGG kampüsünü 29 Ekim’de yapacağı açılıştan sonra, otomobilleri ne zaman yollarda göreceğimiz sorusu da oldukça merak edilen sorulardan bir tanesi oldu. TOGG otomobilleri ilk tanıtıldığı zaman Gürcan Karakaş, kampüsün 2022’nin son çeyreğinde kullanıma açılacağından bahsetmişti. Söylediği gibi oldu ve yakın zamanda Gemlik’te bulunan kampüs kullanıma açıldı. TOGG’un yollara çıkış tarihi sorulduğunda ise Teknoloji ve Sanayi Bakanı Varank, otomobilin 2023 Şubat tarihi itibariyle yollara çıkabileceğini söyledi. Otomobilin henüz bazı onaylardan geçmesi gerektiğini ve bu sürecin elbette zaman aldığını söyleyen Varank, eğer otomobilde güncelleme gerekmez ise 2023 yılının başlarında yollarda görmeye başlayacağımızı bildirdi.

TOGG, 2023 yılı boyunca ortalama 17-18 bin araç üretilecek. Bursa’nın Gemlik ilçesine kurulan kampüs, yıllık 250 bin araç üretim kapasitesine sahip.

TOGG seri üretime ne zaman geçilecek?

Mustafa Varank, TOGG seri üretim kampüsünün 29 Ekim’de faaliyete geçeceğini söylemişti. Söylediği gibi de oldu ve Türkiye’nin otomobilinin kampüsü 29 Ekim’de açılış törenini gerçekleştirdi. Otomobil, seri üretime hazır olmakla birlikte 2023’ün ilk çeyreğinde yollara çıkmayı bekliyor.

Peki TOGG ne kadar, TOGG’un satış fiyatı ne olacak?

Çeşitli hesaplamalara göre TOGG 2023 satış fiyatının 900 bin TL civarında olması bekleniyor. TOGG’un bundan daha yüksek bir fiyatla satılabileceğine dair görüşler de var. Detaylı bakalım;

Otomobil ilk tanıtıldığı günden itibaren, TOGG satış fiyatı hakkında söylenilen tek bir şey var: “Türk vatandaşının ulaşabileceği bir araç düşünüyoruz” sözleri. TOGG, oldukça yüksek donanımlara sahip elektrikli otomobillerden bir tanesi. Sahip olduğu elektrikli motoru, menzili ve akıllı teknolojileri, onu sektörün en önlerine çıkarmasını sağlıyor. Ama TOGG ilk tanıtıldığı günden bugüne otomobil fiyatlarında oldukça ciddi bir artış oldu. Bu nedenle 2020 yılında tahmin edilen bir fiyat ile, günümüz fiyatları ne yazık ki uyuşmuyor. Otomobil, %10’luk ÖTV diliminin içerisinde bulunacak. Bu ÖTV dilimine göre hesaplandığında, TOGG’un başlangıç fiyatı 900 bin TL civarında olması bekleniyor. Ama bununla birlikte, dünya genelinde otomobil sektöründe bilinen bazı isimler ise, TOGG’un çok daha yüksek fiyatlara satılacağını söylüyor.

TOGG fiyat listesi ne yazık ki henüz paylaşılmadı. Bu nedenle de TOGG fiyatı ne kadar soruları gündemde kalmaya devam ediyor. Bir elektrikli otomobile göre oldukça donanımlı olan yerli otomobil fiyat listesi paylaşıldığında, en üst donanım paketine sahip bir TOGG otomobili almak, popüler otomobil fiyatlarıyla eşdeğer rakamlara sahip olacak gibi duruyor.

TOGG ön sipariş fiyatı ne kadar?

Fiyat listesi gibi, TOGG ön sipariş fiyatı da ne yazık ki firma tarafından henüz belirtilmedi. Ama 2023’ün ilk çeyreği yaklaşırken, belki de çok kısa bir süre sonra otomobilin ön sipariş fiyatlarını görebileceğiz. TOGG SUV fiyat tarafında segmentine göre oldukça ideal fiyat etiketine sahip olabilir.

TOGG ne kadar yerli?

Türkiye’nin otomobilinin şu anlık %51’lik bir kısmı yerli. Elbette, tamamiyle yerli bir otomobil olmamakla birlikte, TOGG motoru gibi önemli parçaları yurtdışından getiriyor. Firmanın ve Bakan Varank’ın açıklamalarına göre, bu yerlilik oranı gün geçtikçe daha da yükselerek %60 seviyelerinin üzerine çıkacak.

Sizler için TOGG  C-Suv araba özellikleri, fiyat listesi, ön sipariş fiyatı gibi önemli konuları da içine alarak, oldukça detaylı bir TOGG inceleme ortaya çıkardık. Otomobil hakkında henüz tüm detaylar belli olmasa bile, TOGG iç dizayn ve motor tarafında oldukça cezbedici duruyor diyebiliriz. 2023’in ilk çeyreğine kadar otomobil hakkında çok daha fazla detay görmeyi ve firma tarafından paylaşılacak yerli otomobil fiyat listesini görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz. Sizler TOGG C-SUV başta olmak üzere TOGG araba modelleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Yorum yapın

vozol vozol20000.shop vozol10000.shop vozolneon10000.shop vozol12000.shop timeisworth.com casino casino siteleri