Nazileri Anlatan Gerilim Dolu Savaş Filmleri

İkinci Dünya Savaşı’nın acımasız ve saldırgan taraflarından en önemlisi olan Nazi Almanyası ise bugün hala tarih içeriklerinde karşımıza çıkmaya devam ediyor. Bunun yanında popüler kültürde ve sinema sektöründe İkinci Dünya Savaşı uzun sürelerden beri kullanılmaya devam ediyor. Nazilerin lideri Adolf Hitler’i konu alan pek çok gerilim ve savaş filmi bulunuyor. 

Bu yazımızda temel konumuz Naziler olduğu için İkinci Dünya Savaşı temalı filmler arasından Nazilerin gerçek yüzünü anlatan gerilim dolu savaş filmlerini sizler için derliyoruz. Filmlerde pek çok farklı hikaye yer alıyor ve savaşa farklı bir çerçeveden bakıp Naziler hakkında da çarpıcı gerçeklere şahit oluyoruz. Filmlerin çoğu gerçek hikayelere dayansa da kurgu hikayeler de hazırlanmış durumda. Özellikle Nazilerin tarihine ilgi duyan, İkinci Dünya Savaşı’nı araştırmayı seven ve savaş filmleri ile arası iyi olanlari için hazırladığımız bu yazımızdaki filmlerin daha çok aksiyon içeren savaş odaklı filmler olduğunu hatırlatalım ve yazımıza geçelim. Keyifli okumalar.

Nazilerin gerçek yüzünü anlatan gerilim dolu savaş filmleri:

 • Fury
 • Çöküş(Downfall)
 • Direnş
 • Kapıdaki Düşman(Enemy at the Gates)
 • Stalingrad
 • U-571

300 Nazi askerinin arasında 24 saat mahsur kalan bir tank: Fury

 • Tür: Aksiyon, Savaş, Dram
 • Yönetmen: David Ayer
 • Oyuncular: Brad Pitt, Logan Lerman, Shia Labeouf, Jon Bernthal
 • IMDb: 7.5 

24 Ekim 2014 yılında vizyona giren Fury, kadrosundaki ünlü isimler ile ön plana çıkan bir İkinci Dünya savaşı filmi olarak karşımızda yer alıyor. Brad Pitt, Shia Labeouf ve Jon Bernthal gibi güçlü isimlerin rol aldığı film, Nisan 1945’te Nazi Almanyası’nın son günlerinde İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi ordusunun arasında tanklarıyla mahsur kalan bir Amerikan timinin hikayesini anlatıyor. Beş kişiden oluşan bu ekip 24 saat boyunca yaklaşık 300 Nazi askerinin arasında kalıyor. Grubun komutanı Brad Pitt tarafından canlandırılan Wardaddy, ekibini Nazi kuşatmasının arasından canlı çıkarmak için elinden geleni yapmaya çalışıyor ancak sayıları çok az ve cephaneleri kritik düzeyde az. Bu zorlu mücadelede ekip hayatta kalma savaşı veriyor. 

Fury, oldukça sert ve keskin bir tona sahip.  Film, savaşın korkutucu yanınını askerlerin gözünden başarılı bir şekilde aktarıyor. Çaresizliği ve gerilimi dibine kadar yaşayacağınız Fury’nin ismi de filmde yer alan M4 Sherman tankının aslında bir lakabı ve yapım, ismini buradan alıyor. Fury, oldukça başarılı bulundu ve dünya çapında 211 Milyon Dolar hasılat elde etti. Filmin yönetmeni ve senaristi ünlü film yapımcısı David Ayer, daha önce Sabotaj, Suicide Squad: Gerçek Kötüler, Birds of Prey ve Hızlı ve Öfkeli gibi filmlerin senaryo ve yapım süreçlerinde rol almış önemli bir isim ve bu filmde de oldukça başarılı bulunmuş durumda.

Nazi Almanyası’nın çöküşünde Adolf Hitler’in sığınağındaki son günlerini anlatan: Downfall (Çöküş)

 • Tür: Dram, Biyografi
 • Yönetmen: Oliver Hirschbiegel
 • Oyuncular: Bruno Ganz, Juliane Köhler, Alexandra Maria Lara
 • IMDb: 8.2

2004 yılında vizyona giren Çöküş’ün yönetmenliğini Alman yönetmen Oliver Hirschbiegel üstleniyor. Hirschbiegel, daha önce Deney, Diana ve Hitler’e Suikast gibi önemli tarihi gerçekliklere dayanan biyografik filmler yönetmiş bir yönetmen. Yine bu filmde de tarihsel gerçekler üzerinden ilerliyor ve Nazi Almanyası üzerine çalışmaları ile ünlü tarihçi Joachim Fest tarafından kaleme alınan ‘’Inside Hitler’s Bunker’’ yani ‘’Hitler’in Sığınağında’’ eserinden yola çıkarak bu filmi yönetiyor. Film, Berlin’in artık tamamen kuşatılma eşiğinde olduğu Hitler’in son zamanlarına odaklanıyor. Sığınağında geçirdiği son 12 gün üzerinde yoğunlaşılıyor ve çevresindekilerle de ilişkileri yer alıyor. Ayrıca Adolf Hitler’in birlikte intihar ettiği eşi Eva Braun’a da yer verilmiş durumda ancak Yahudi Soykırımı gibi bazı önemli olaylar geri planda tutulmuş şekilde karşımıza çıkıyor. Nazi Almanyası parçalanmanın eşiğinde ve Adolf Hitler, sığınağında son günlerini geçirmekte. 

Yapım, özellikle Bruno Ganz’ın üst düzey oyunculuğu ile ön plana çıkmış durumda. Hitler’in miimkleri, el hareketleri, ses tonu, fiziksel ve psikolojik durumunu oldukça başarılı yansıtmayı başaran Bruno Ganz, bu film ile büyük bir beğeni toplamıştı. Çıkışının üstünden 18 yıl geçmiş olan Çöküş filminin ünlü sahneleri hala çoğu sinema severin hafızalarındaki yerini koruyor. Çöküş filminde Nazi Almanyası’na dair çarpıcı sahneler de bulunmakta ve Hitler’in halka inandırmaya çalıştığı ideolojinin halk üzerindeki izleri görülebiliyor. Çöküş, ayrıca Oscar Ödülleri’nde de aday olarak gösterilmiş bir film.

Nazi işgalinden kaçan ve 1200 Yahudiyi kurtaran Bielski Partizanları’nın gerçek hikayesi: Direniş 

 • Tür:  Aksiyon, Dram, Tarih
 • Yönetmen: Edward Zwick 
 • Oyuncular: Daniel Craig, Liev Schreiber, Jamie Bell
 • IMDb: 7.1

Gerçek bir hikayeden esinlenilerek çekilen Direniş filmi, Nazi işgali altındaki Doğu Avrupa’da Belarus ormanlarına doğru kaçan ve ardından Rus direnişçilere katılan Yahudi kardeşlerin hikayesini anlatıyor. Ebeveynleri katledilen Bielski kardeşler, Bialowezia Ormanı’nda direniş oluşturmaya başlarlar. Zamanla direniş büyür ve direnişteki Yahudi sayısı ciddi derecede artar. Yaklaşık 1200 kişiyle orman içinde bir yerleşim kuran direnişçilerin amacı Nazi işgalinde hayatta kalmak ve Yahudileri kurtarmaktır. Bielski kardeşler, hem ebeveynlerinin intikamını almak hem de Yahudilerin yanında Nazilere karşı büyük bir mücadele vermek için çaba sarf eder. 

Gerçek bir savaş hikayesi olan ve 1941 yılında geçen film, Bielski Partizanları’nın hikayesinden yola çıkılarak çekilmiştir. Lider Tuvia Bielski’nin önderliğinde Polonya ve Belarus ormanlarında kamp kurarak 1200 Yahudi’yi kurtarmışlardır. Bu direniş, Nazilere karşı büyük bir mücadele başlatmış ve kamplarda okul, çocuk yuvaları ve sağlık merkezinin de yer aldığı bir nevi büyük bir yerleşim oluşturmaya çalışmışlardır. Filmin müzikleri oldukça beğenilmiş ve Akademi Ödülleri ve Altın Küre Ödülleri’nde ‘’En İyi Film Müziği’’ adaylığına sahip olmuştur. Ayrıca James Bond karakteri ile özleşen Daniel Craig, filmin en başarılı aktörlerinden birisi olmuştur.

İki keskin nişancının nefes kesen düellosu: Enemy at the Gates (Kapıdaki Düşman)

 • Tür: Aksiyon, Dram
 • Yönetmen: Jean Jacques Annaud 
 • Oyuncular: Jude Law, Ed Harris, Joseph Fiennes
 • IMDb: 7.6

2001 yılında vizyona giren Kapıdaki Düşman filmi İkinci Dünya Savaşı’nın önemli mücadelelerinden birisi olan Stalingrad Muharebesi’nde biri Alman diğeri Rus iki keskin nişancının bir nevi kedi-fare oyununa dönüşen keskin nişancı mücadelesini anlatıyor. Nazi Almanyası’nın nişancısı Erwin Konig, ünlü Rus keskin nişancısı Vasili Zaytsev ile mücadele ediyor. Filmde bu düellonun dışında savaşa ait çarpıcı ve aksiyon-gerilim dolu sahneler yer alıyor. Aşk, kahramanlık, dostluk ve onur gibi temalar da işleniyor. 

Film, kendisini gerçek bir hikayeye dayandırıyor. Gerçekten de Vasili Zaytsev ünlü bir Sovyet keskin nişancısı ve kendisinin pek çok ödülü bulunuyor ancak sinema ve savaş tarihi camiasında büyük bir fikir ayrılığı mevcut. Kimileri bunun bir propaganda olduğunu ve Nazi keskin nişancısı Erwin König’in gerçek bir karakter olmadığını söylüyor. Kimileri ise bunun gerçek bir düello olduğunu söylemekte. Bir başka ilginçlik ise Zaytsev gerçekten de ‘’Bir Rus keskin nişancısının notları’’ adlı kitabında bu düellodan söz etmiş olması. Tarihçilerden bunun gerçek olmadığını belirten pek çok tarihçi bulunmakta. Bu fikir ayrılığına rağmen ilginç bir konuyu işlemesi ile izlenmeye değer bir yapım olduğunu söylemek mümkün.

Stalingrad Muharebesi’ni anlatan Rusya’nın ilk 3D ve IMAX filmi: Stalingrad

 • Tür: Aksiyon, Dram, Savaş
 • Yönetmen: Fedor Bondarchuk
 • Oyuncular: Mariya Smolnikova, Yanina Studilina, Pyotr Fyodorov
 • IMDb: 5.6

2013 yılında vizyona giren Stalingrad, İkinci Dünya Savaşı’nın dönüm noktalarından birisi olarak kabul edilen ve Kızıl Ordu’nun Nazi Almanyası karşısında Stalingrad kentini korumak için mücadele verdiği Stalingrad Muharebesi’nde geçen bir hikayeyi konu alıyor. Rus yapımı olan film, tamamı 3D ve IMAX formatıyla çekilmiş ilk Rus filmi olarak kabul edilmekte. Filmde Sovyet komutanı Gromov’un ekibi, Volga Nehri yakınlarında yeni bir yerde göreve gönderilir. Sovyet askerleri burada başarısız olurlar ve geri çekilmek üzere sivillerin bulunduğu bir sığınağa giderler. Alman tarafı ise bu sığınağı basmak için uğraşacaktır.

Stalingrad muharebesi tüm şiddetiyle ve gerilimiyle devam ederken ilginç bir hikaye daha ortaya çıkacaktır. Nazi askerleri arasından bir subayi sivillerin arasında Masha isimli Rus bir genç kıza aşık olacaktır. Savaş sahneleri, efektler, görsellik ve çekimleri ile oldukça dikkat çeken yapım, 86.Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film ödülü için Rusya’nın adayı seçilmiştir. Film bazı noktalarda Rus propagandası olarak görülmüş ve eleştirilmiştir.  

Atlantik Okyanusu’nun derinliklerinde U-571 ve Enigma Şifre Makinesi’nin peşinde: U-571 

 • Tür: Aksiyon, Savaş
 • Yönetmen: Jonathan Mostow
 • Oyuncular: Bill Paxton, Harvey Keitel, Matthew McConaughey
 • IMDb: 6.6

Nisan 1942’de geçen bir olayı anlatan ve her ne kadar gerçek bir hikaye olarak lanse edilse de kurgusal bir yapıya da sahip U-571 filminde, Nazilerin oldukça önemli ve Atlantikte müttefiklere karşı büyük bir sorun olan U botlarından birisinin ele geçirilmeye çalışmasının hikayesi anlatılıyor. Amerikan mürettebatının hedefi radyo frekansları kırılamayan U-botlarından birisi olan U-571’i ele geçirip Enigma Şifre Makinesi’ni çalmak. Bu hedefle S-33 Amerikan mürettebatı Alman kılığına giriyor ve hedefine doğru yola koyuluyor. Bu mücadelede işler iki taraf için de beklenmedik yönlere kayıyor ve zorlu bir çatışma yaşanıyor. Atlantik Okyanusu’nun ortasında geçen denizaltı savaşları, müretebbatın yaşadığı çaresizlik ve yaşanan savaşın çarpıcı atmosferi filmde öne çıkıyor.

Hikayenin tam olarak gerçek olmaması hakkında birkaç bilgi mevcut. Bunlardan ilki Enigma’yı ele geçiren mürettebat bir İngiliz HMS Bulldog mürettebatıydı ve U-110 botu üzerinden elde edilmişti. Filmde ise bunu Amerikalılar yapıyor gibi gösterilmekte. Gerçekte ise Enigma, 1941’de Amerika Birleşik Devletleri savaşa girmeden önce ele geçirilmişti. Bir diğer bilgi ise U-571’in aslında hiçbir zaman ele geçirilmediği ve İrlanda açıklarında Avustralya tarafından batırıldığı. Bu iki gerçek filmin yarı gerçek, yarı kurgusal yapısını doğrular nitelikte. 

Nazilerin gerçek yüzünü anlatan gerilim dolu gerilim ve savaş filmlerini derlediğimiz listemizin sonuna geldik. Listede yer almayan daha birçok film olabilir. Yorumlar kısmında listedeki filmler hakkındaki düşüncelerinizi ve sizin de önerileriniz arasında yer alan Naziler hakkında savaş filmlerini bizlerle paylaşabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Yorum yapın

vozol vozol20000.shop vozol10000.shop vozolneon10000.shop vozol12000.shop timeisworth.com casino casino siteleri