NASA Araştırmacıları Mars’ta Yaşam Olup Olmadığını Sonunda Açıkladı!

Photo of author

By admin

Yüzeyindeki yaygın demir oksitten dolayı kızılımsı bir görünüme sahip olan çorak Mars gezegeni, geçmişte veya günümüzde yaşam barındırmış olabilir mi? Biz de bu yazımızda bu konudan bahsediyoruz.

Kaynak: https://www.space.com/could-life-exis…

Dünyanın ötesinde yaşam arayışı, Kızıl Gezegeni keşfetmeye yönelik pek çok görevin temel motivasyonlarından biridir.

NASA araştırmacılarının da en çok cevabını aradığı sorulardan bir tanesi bu: Mars’ta yaşam var mı? NASA’nın, Mars yüzeyinde yoğun bir şekilde yaşam izleri aramakla meşgul olan bir dizi görevi var. Bu görevlerin başında 2012’de Mars’a inen Curiosity ve 2021’de Mars yüzeyine inen Perseverance gezicileri geliyor. Bunlardan ikincisi, küçük yaşam izlerinin hapsolmuş olabileceği Jezero Krateri’ndeki kayalardan numune topluyor. NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden bir astrobiyolog olan Heather Graham, ‘Şu anda, bu potansiyel olarak yaşanabilir yerleri anlamamıza yardımcı olabilecek araçları Mars yüzeyine getiriyoruz ve bu kaya çekirdeklerinde yaşanabilirlik potansiyeli hakkında daha derin sorular soruyoruz’ diyor.

Graham’ın araştırması, “agnostik biyo-imzalar” olarak da bilinen, Dünya’daki yaşamdan farklı biyokimyaya sahip olabilecek canlı sistemlerin kanıtlarını belirlememize yardımcı olabilecek araç ve tekniklerin geliştirilmesine odaklanmakta.

Bilim insanları Mars’ı araştırırken ve diğer Güneş Sistemi gezegenlerinde yaşam izleri bulmayı hedeflerken, Dünya’daki yaşamla ortak bir miras olduğunu varsayan tespit yöntemlerine ihtiyaç duyuyor. Bu yöntemler aynı zamanda bilim insanlarının, milyarlarca yıl boyunca farklı evrim çizgilerini takip etmenin bir sonucu olarak, yaşamın gezegenin yüzeyindekinden çok farklı olabileceği Dünya’nın derinliklerindeki yaşamı anlamalarına yardımcı olabilir. Graham, ‘Ve NASA şu anda yaşam olduğuna dair herhangi bir kanıt bulamamış olsa da, geçmişte Mars’ın yaşamı desteklemiş olabileceğine dair pek çok kanıt bulduk’ diyor.

Mars’ın bir zamanlar yaşamı destekleyebileceğini öne süren en önemli kanıtlardan biri, artık kurak olan gezegenin bir zamanlar yaşam için önemli bir bileşen olan bol miktarda su barındırdığı gerçeğidir.

45 kilometre genişliğindeki Jezero Krateri’nin bir zamanlar sular altında kalmış olması ve eski bir nehir deltasına ev sahipliği yapmış olması, NASA’nın burayı Perseverance gezgini için iniş alanı olarak seçmesinin ana nedenidir. Yaklaşık 4 milyar yıl önce, Jezero’daki nehir kanalları krater duvarlarını aşarak bir göl oluşturdu ve bu gölü çevredeki kil mineralleriyle doldurdu. Bu nemli Mars dönemi sırasında Jezero’da mikrobiyal yaşam varsa, bu yaşamın belirtileri göl yatağında veya kıyı şeridi çökeltilerinde kalmış olabilir. Bu nedenle, Perseverance tarafından toplanan Mars kaya ve toprak örneklerinde bu geçmiş yaşamın belirtileri bulunabilir.

Dünya’da manyetik alanımız, zararlı radyasyonun atmosferi yok etmesini engeller ve gezegenin yüzeyindeki yaşamı korur.

Mars’ın yaklaşık 4 milyar yıl önce manyetik alanını kaybettiğinde suyunu da kaybettiğine inanılıyor. Atmosfer olmadan, Mars’ın suyunun buharlaşmasını ve ardından uzayda kaybolmasını engelleyecek hiçbir güç yoktu. Bu radyasyon ayrıca Mars yüzeyinde yaşamın varlığını imkansız hale getirdi.

Yine de gezegenin yüzeyinin altında sıvı halde su bulunma ihtimali var.

Bu nedenle Graham Mars’ta hala yaşam varsa, bunun gezegenin dış katmanlarının altında olacağını düşünüyor. Bir yer altı konutunun avantajı, bir zamanlar Kızıl Gezegenin manyetik alanı tarafından sağlanan radyasyon koruma kalkanını kaya ve toprak katmanları ile sağlaması olacaktır. Graham, ‘Derin yer altı gibi potansiyel olarak yaşanabilir yerler var. Yeraltında suyun hala sıvı olarak kalabileceği ve organizmaların yaşayabileceği yerler var ve bunlar yüzeyde çok zararlı olan radyasyondan gezegenin derinliklerinde korunuyorlar. Yani Mars’ta yaşam belirtileri henüz bulamasak da, Mars’ın hala keşfedilecek çok yeri var’ şeklinde sözlerini bitiriyor. 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

Yorum yapın

bypuff.com vozol vapeayr.net vozol 10000 seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com