Hukukçular İmamoğlu kararını değerlendirdi: Yargı süreci 6 ayda bitmez

Photo of author

By admin

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen hapis cezasını değerlendiren hukukçular, normal koşullarda kararın, İstinaf ve Yargıtay sürecinden geçmesinin 1,5-2 yıl alacağını belirterek 6 ayda sürecin tamamlanamayacağını söyledi.

Hukukçu, Rezan Epözdemir, “Ancak burada kişiye özel yargılama olur mu? Olmaz mı? 6 aylık süreçte yetiştirilmeye çalışılır mı? Bilemiyoruz” dedi.

İSTİNAF VE YARGITAY YOLU AÇIK

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen 2 yıl 7 ay 15 günlük hapis cezası sonrası İmamoğlu’nun avukatı Kemal Polat, karara karşı İstinaf ve Yargıtay yolunun açık olduğunu söyledi.

Habertürk’te konuyu değerlendiren Hukuk Uzmanı Prof. Dr. Adem Sözüer, ceza hukukunun siyasi amaçlarla kullanıldığını ifade etti. Sözüer “Ceza hukuku siyasi amaçlarla kötüye kullanılamasın diye bu davada meslektaşlarımla mütalaa verdik. Bunun nedeni Türkiye’de bu sahneler tekrarlanmasın diyeydi. Ancak maalesef aynı görüntüler tekrarlandı. Mahkeme, ‘bu hakim işimize gelmiyor başka bir hakim atıyoruz’ demişti. Bu hakim güvencesinin ihlalidir. İkincisi, kanunda diyor ki, ‘bilimsel mütalaa alınır.’ Oysa onlar ‘mahkeme dinler’ diyor. Biz bunu eleştirdik. Bu eleştirimiz de yerine gelmedi. Ayrıca dava sürerken mahkeme, kararıyla konuşacak diyorduk. Bunun için çeşitli düzenlemeler var. Ancak bu davaya bir bakıyoruz, bir bakan sistematik olarak İmamoğlu’nu suçlu gösterecek şekilde açıklamalarda bulunuyor. Bu da her şeyden önce masumiyet karinesini ihlal eden bir durumdur. Aslında bu olay, 31 Mart seçimlerinde başlıyor. Dendi ki, ‘terör örgütleri bir takım organizasyonlar yaptı, İmamoğlu da böyle kazandı.’ Bunların hiçbiri de doğru çıkmadı. Tüm bu süreç sonunda kendisine ‘ahmak’ kelimesi kullanıldı. Bir kişi onu suçlarsa o da aynı kelimeyle karşılık verirse bu eleştiri hakkıdır. Bu süreçte ise bu durumu kötüye kullanalım siyasi yasak getirelim dediler. “

‘BERAAT BEKLİYORDUM’

Prof. Dr. Sözüer’den sonra Ceza Hukuku Uzmanı Prof. Dr. Ersan Şen, görüşlerini paylaştı: “Gördüğüm kadarıyla hakaret suçlamasında alt sınırdan uzaklaşmış mahkeme. Bir yılın altında olsaydı veya hükmün açıklanmasının geri bırakılması olsaydı, siyasi yasak olmayacaktı. Ben olsaydım, beraat kararı verirdim ama tabi bu benim görüşümdür. Sayın İmamoğlu kaldığı yerden devam edecek. İstinaf yolu var, temyiz yolu var. Bunlar bu ülkenin kanayan yaralarıdır. Ben bugün beraat bekliyordum. Hukukçu olarak bu şekilde düşündüm.”

‘KİŞİYE ÖZEL YARGILAMA OLUR MU, BİLEMİYORUZ’

NTV’de konuşan hukukçu Rezan Epözdemir de “Ekrem İmamoğlu’nun olası cumhurbaşkanlığı adaylığı mümkün müdür? Önünde bir engel var mıdır?” sorusuna yanıt verdi. Epözdemir, “Normal koşullarda 6 ayda İstinaf ve Yargıtay süreci yetişmez. İstinaf Mahkemesi bu kararı kaldırabilir, beraat ya da adli para ceza verebilir. Sonrasında Yargıtay da kararı bozabilir.” dedi.

Epözdemir sözlerine şöyle devam etti: “Olumsuz senaryoya bakalım. Kararlar diyelim ki İstinaf ve Yargıtay sürecinden geçti ve ceza verildi. Türkiye eşiğinde ortalama 1,5-2 yıl süreçten bahsediyoruz. Ancak burada kişiye özel yargılama olur mu, olmaz mı? 6 aylık süreçte yetiştirilmeye çalışılır mı? Bilemiyoruz. Bizler hukukçu olarak bu sürecin 1,5-2 yıldan önce çözülmeyeceği kanaatindeyiz. Hukuk devletinde bu böyle olur.” (HABER MERKEZİ)

Yorum yapın

bypuff.com vozol vapeayr.net vozol 10000 seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com