Ankara: Chp’den “Meb Eğitim Araçları Daire Başkanlığı’nın İhaleleriyle İlgili Meclis Araştırması” Talebi

Photo of author

By admin

CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı, 3 Kasım 2002 seçimlerinden bugüne Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Araçları Daire Başkanlığı’nca yapılan ihalelerin, “yönetmeliğe, usule ve hukuka uygun olarak yapılıp yapılmadığının” araştırılması için TBMM Başkanlığı’na Meclis Araştırma önergesi verdi.

CHP Milletvekili Mustafa Gazalcı ve bir grup CHP milletvekili tarafından verilen Araştırma önergesinde, EMB’ye bağlı Başkanlığın 14 Kasım 2005 tarihinde İlköğretim okulları 4. ve 5. sınıflarda kullanılmak için açtığı laboratuvar malzemesi alım ihalesini “Bilgi Eğitim ve Teknoloji Araçları” şirketinin kazandığı belirtilerek, “Milli Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği”ne göre malzemenin ihaleden önce incelenip uygunluk kararı alındıktan sonra ihale edilmesi gerekirken, ihale edilen malların Talim Terbiye Kurulu’nda (TTK) incelenmesinin 6 Aralık 2005 günü istendiği belirtilerek, “Yani ihale önce yapılmış, daha sonra malzemenin uygunluğu standart ve ders programlarına uygunluğu istenmiştir. İnceleme komisyonları dijital multimetre, diyapoz, çiçek kesiti modeli, gravzant halkası, hidrolik asit, kimya termometresi, alçak gerilim güç kaynağı, bira mayası, aseton, konik dereceli kap, biüret ayracı, ayırma hunisi, yarım küre gibi onlarca deney aracının ilköğretim 4. ve 5. sınıf programlarının öngördüğü deneylerde kullanılmadığı, bedeli yüksek olan 15 parçanın ilköğretim okullarında öngörülen deneylerle ilgisinin olmadığı, bu malzemelerin liselerde kullanılabileceği tespit edilmiştir” denildi.

Önerge gerekçesinde şu satırlara da yer verildi:

“Bilgi Eğitim ve teknoloji Araçları Firması ihale süreci sonuçlanmamasına karşın, malzemeleri Hasanoğlan’ndaki Ders Araç ve Gereçleri Deposu’na yerleştirmiştir. Olay basına yansıyınca da malzemeler depodan apar topar alınarak başka yere götürülmüştür. Milli Eğitim Bakanlığı 25 bin YTL’nin altında alımları ihaleye çıkarmadan yapabilmektedir. Kimi zaman Bakanlık bölümlere ayırarak alımlar yapmıştır. Birçok ihalelerin yönetmeliğe, usule, yasalara uygun olarak, kamu yararı gözetilerek gerçekleşip gerçekleşmediğine ilişkin tarafsız bir araştırma yapılması gerekir.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Yorum yapın

vozol 10000 vozol 12000 vozol 12000 vozol 10000 vozol puff dizipal